Statut

Załącznik Nr 2 do uchwały Nr. XIV/111/0
Rady Miejskiej w Biskupc
 z dnia 22 grudnia 2003 r.


STATUT

Miejskiej Biblioteki publicznej im. Jana Liszewskiego w Biskupcu

Rozdział I
Postanowienia ogólne

§ 1 Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Liszewskiego, zwana dalej „Miejską Biblioteką Publiczną” została utworzona na mocy uchwały Rady Miejskiej w Biskupcu i działa na podstawie ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t.j. Dz. U. Z 1997 r. nr.110, poz. 721 z późn. zm.),  ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr.85, poz. 539 z późn. zm.) oraz niniejszego statutu.

§ 2 1. Miejska Biblioteka Publiczna jest gminną instytucją kultury działającą w obrębie krajowej sieci bibliotecznej, wpisaną do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Urząd Miejski w Biskupcu.
2. Miejska Biblioteka Publiczna posiada osobowość prawną.

§ 3 1. Siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej mieści się w Biskupcu.
2. Obszarem działania Miejskiej Biblioteki Publicznej jest obszar Miasta i Gminy Biskupiec.

Rozdział II

Cele i zadania Miejskiej Biblioteki Publicznej


§ 4 Miejska Biblioteka Publiczna służy zaspokajaniu i rozwijaniu potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych lokalnej społeczności oraz upowszechnianiu wiedzy i rozwojowi kultury.

§ 5 Podstawowym celem Miejskiej Biblioteki Publicznej jest organizowanie i zapewnienie dostępu do zbiorów dorobku nauki i kultury polskiej oraz światowej.

§ 6 Do zakresu działania Miejskiej Biblioteki Publicznej należy w szczególności:
1)      Gromadzenie, przechowywanie i konserwacja  oraz opracowywanie zgromadzonych materiałów bibliotecznych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu.
2)      Udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie do domu oraz prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych.
3)      Organizowanie czytelnictwa i udostępnianie materiałów bibliotecznych osobom niepełnosprawnym,  organizowanie obsługi bibliotecznej pacjentów w szpitalach,
4)      Sporządzanie i rozpowszechnianie informacji biblioghraficznych i dokumentacyjnych,
5)      Popularyzacja książki i czasopisma,
6)      Współdziałanie z bibliotekami innych sieci, innymi instytucjami kultury organizacjami i towarzystwami w rozwijaniu zaspokajaniu potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczeństwa,
7)      Doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej,
8)      Podejmowanie innych działań, wynikających z potrzeb środowiska.

Rozdział III

Organy Biblioteki i jej organizacja



§ 7  1. Miejską Biblioteką Publiczną zarządza i reprezentuje ją na zewnątrz dyrektor. Dyrektora powołuje i odwołuje Burmistrz Miasta.
 2. Dyrektor organizuje i nadzoruje całokształt pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej, a w szczególności odpowiada za jej działalność  merytoryczną i finansową.
3. Dyrektor przedstawia organizatorowi plany, sprawozdania i analizy związane z zakresem działania instytucji.

§ 8 W Miejskiej Bibliotece Publicznej zatrudnia się pracowników służby bibliotecznej oraz obsługi. Pracowników zatrudnia,  awansuje i zwalnia dyrektor biblioteki.

§ 9 1. Dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej powinni posiadać kwalifikacje odpowiednie do zajmowanych stanowisk i pełnionych funkcji określonych w odrębnych przepisach ( Rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 9 marca 1999 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w bibliotece oraz trybu stwierdzania tych kwalifikacji – Dz. U. Nr. 41, poz. 419).
2.  Wynagrodzenia pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej ustalone są na  podstawie regulaminu wynagradzania, nadanego przez dyrektora biblioteki.

§ 10 Miejska Biblioteka Publiczna Może prowadzić wypożyczalnię, czytelnię, oddziały dla dzieci, filie biblioteczne, punkty wiejskie oraz inne formy udostępniania zbiorów bibliotecznych.

§ 11 Szczegółową organizację wewnętrzną Miejskiej Biblioteki Publicznej określa regulamin organizacyjny, nadawany przez  dyrektora biblioteki po zasięgnięciu opinii organizatora oraz opinii działających w niej organizacji związkowych i stowarzyszeń twórców.

§ 12 Przy Miejskiej Bibliotece Publicznej mogą działać koła przyjaciół biblioteki, stowarzyszenia i fundacje – zgodnie z obowiązującymi przepisami.


Rozdział IV
Gospodarka finansowa Miejskiej Biblioteki Publicznej.


§ 13 1. Miejska Biblioteka Publiczna prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie z dnia 25.10.1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. Z 1997 r. nr. 110, poz. 721 z późn. zm.).
2. Podstawą gospodarki finansowej Miejskiej Biblioteki publicznej jest roczny plan działalności instytucji zatwierdzany przez dyrektora.
3. Miejska Biblioteka Publiczna jest finansowana z budżetu Gminy, z dochodów własnych, darowizn i innych źródeł.


§ 14 Miejska Biblioteka Publiczna Może prowadzić działalność gospodarczą według zasad określonych w odrębnymi przepisami.

§ 15 Miejska Biblioteka Publiczna może pobierać opłaty za :
1)      Usługi informacyjne, bibliograficzne i reprograficzne,
2)      W formie kaucji za wypożyczone materiały biblioteczne,
3)      Nie zwracanie w terminie wypożyczonych materiałów bibliotecznych,
4)      Uszkodzone, zniszczone lub nie zwrócone materiały biblioteczne.


Rozdział V
Postanowienia końcowe

§ 16 1. Zmian niniejszego Statutu dokonuje Rada Miejska w Biskupcu w drodze odrębnej uchwały.
2. Z wnioskiem o dokonanie zmian, o których mowa w ust. 1 może wystąpić Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Burmistrz Miasta, Rada Miejska Gminy w Biskupcu.
3. W razie zmiany przepisów ustawowych, powodujących sprzeczność postanowień Statutu z prawem, do czasu nowelizacji Statutu, stosuje się właściwe przepisy ustawy.